Udvalg og arbejdsgrupper

 

I KORLIV - Folkekirkens Kororganisation er det medlemmerne, der tager initiativ til og er med til at realisere aktiviteterne ved at engagere sig i den lokale stiftskreds eller i hovedbestyrelsen. Det giver indflydelse for medlemmerne, og det sikrer forbindelsen til det konkrete korarbejde, som KORLIV har til formål at støtte op om og styrke.

Udvalg og arbejdsgrupper nedsættes for et år ad gangen, ligesom der findes repræsentanter til de organisatoriske sammenhænge, hvor KORLIV har plads i en bestyrelse eller en styregruppe eller en del af repræsentantskabet.

Oversigten over udvalg, arbejdsgrupper og repræsentationer for 2022-23 ser således ud – indtil videre, da der kan suppleres med yderligere medlemmer – også eksterne. Muligheden er altså for, at man som medlem kan søge hovedbestyrelsen om optagelse i et udvalg eller en arbejdsgruppe, der har ens særlige interesse, og hvor man gerne vil bidrage med en aktiv indsats.


UDVALG:

Biblioteksudvalg for Nodebiblioteket, Løgumkloster
Christiane Gammeltoft-Nielsen
Mie Korp Sloth (midlertidig)
Hans Christian Hein
Mads Djernes
Gitte Støvring Preussler
Annette Brøchner Lindgaard

Forretningsudvalg
Christiane Gammeltoft-Hansen
Anne-Kari Ferenczi
Mie Korp Sloth
Hanne Uhre Hansen

Forlagsudvalg
Ole Faurschou
Lars Nielsen Sardemann
Gitte Støvring Preussler
Laila Høgild Nielsen
Chrisatine Toft Kristensen
Mie Korp Sloth
Thomas Halfdan Breck


ARBEJDS- OG PROJEKTGRUPPER:

Arbejdsgruppe for Sommerskolen
Anne Lise Quorning
Kristine Vad
Marie-Louise Bruhn-Jensen
Lotte Smith-Petersen (orlov)

Arbejdsgruppe for Kirke-skole-samarbejde, Vi synger sammen
Anne-Kari Ferenczi
Hanne Korsgaard Sundbøll
Susanne Østergaard
Lone Marie Lundsgaard
Karen Bendix

Arbejdsgruppe for Korlederens digitale værktøjskasse 
Anne Lise Quorning
Mie Korp Sloth (midlertidig)
Kristine Vad
Lotte Smith-Petersen (orlov)

Arbejdsgruppe for Sangen har vinger
Anne Lise Quorning

Arbejdsgruppe for Norbusang
Anne Lise Quorning
Gitte Støvring Preussler
Heidi Buch Klemmen
Thomas Halfdan Breck

Arbejdsgruppe for KORLIV's UNGE
Delfina Dyhr
Christiane Gammeltoft-Hansen
Kristine Vad

Arbejdsgruppe for kommunikation
Lars Nielsen Sardemann
Anne-Kari Ferenczi
Lone Marie Lundsgaard
Kristine Vad
Thomas Halfdan Breck
Karen Bendix

Arbejdsgruppe for menighedsråd, provstier og stifter
Christiane Gammeltoft-Hansen
Christine Toft Kristensen
Hanne Uhre Hansen
Poul Skjølstrup Larsen
Karen Bendix

Arbejdsgruppe for nyt Landsstævne
Morten Bunk
Gitte Støvring Preussler
Ole Faurschou
Hanne Uhre Hansen
Korkonsulent XX
Karen Bendix

Projektgruppe, Strategi- og udviklingsarbejde
Christiane Gammeltoft-Hansen
Anne-Kari Ferenczi
Hanne Margrethe Tougaard
Mie Korp Sloth
Karen Bendix
Thomas Halfdan Breck

Projektgruppe for Kor og køn
Karen-Maria Baun Hørlück
Lars Nielsen Sardemann
Brian Stenger Poulsen
Jonas Rasmussen
Thomas Halfdan Breck


REPRÆSENTATIONER:

Foreningen Landskoret
Hanne M. Tougaard
Morten Bunk

Børnekorakademiet
Anne-Kari Ferenczi

Amatørernes Kunst og Kultur Samråd (AKKS)
Lars Nielsen Sardemann
Karen Bendix

Folkekirkelige Organisationers Fællesudvalg (FKOF)
Mie Korp Sloth

Dansk Folkeoplysnings Samråd (DFS)
Karen Bendix

Koralliancen
Anne-Kari Ferenczi
Christiane Gammeltoft-Hansen
Karen Bendix

Musisk Center Askov
Karen Bendix

Danske Kirkers Råd/Himmelske dage
Hanne Uhre Hansen

Sangens Hus
Christiane Gammeltoft-Hansen

Musiklærerforeningen
Anne-Kari Ferenczi

Organistforeningen og DOKS
Poul Skjølstrup Larsen
Christine Toft Kristensen

Orgelklubben
Lars Nielsen Sardemann

 

Yderligere oplysning og formidling af kontakt: kommunikation@korliv.dk